All
Spitfire
Pilots




Brown, Maurice P

Stats:

rank: Sqn Ldr
status: survived
airforce: RAF
born: United Kingdom

added by: Red Dragon
add

All Images:

Bio / Text:

< = expand >
Maurice Peter Brown was born in London on 17th June 1919 and was educated at Holloway School. He joined the RAF on a short service commission and began his flying training on 4th April 1938.

In mid-June Brown went to 5 FTS Sealand where he was awarded his wings in September. After completing the course he was posted to No. 1 Electrical and Wireless School at Cranwell in January 1939 as a staff pilot.

On 21st September Brown joined 611 Squadron at Duxford. During the winter of 1939/40 the squadron flew convoy patrols, losing several pilots because of atrocious weather conditions.

Over Dunkirk on 2nd June 1940 its first major action was with a large formation of Me109's. Brown's Spitfire was damaged and he landed at Southend with a burst tyre.

He shared in the destruction of a Do17 on 21st August over the sea at Mabelthorpe. During September 611 flew as part of the Duxford Wing. On the 15th Brown destroyed a He111 and shared a probable Do17.

On 28th September Brown went to 41 Squadron at Hornchurch. Two days later he damaged a Do17. He shot down a Me109 on 20th October and the pilot baled out near Ashford. Brown landed at West Malling and collected the German pilot's lifejacket as confirmation of his victory.

The squadron jumped a formation of forty Me109's on the 25th. Brown attacked one and claimed it as a probable when it disappeared into cloud, streaming glycol. This aircraft was later confirmed as destroyed.

In January 1942 Brown was appointed 'A' Flight Commander. He was posted away on 28th June to 61 OTU Heston as a Flight Commander. On 15th July he was transferred to the Empire Flying School at Hullavington and qualified as a flying instructor in October 1942. Brown was then posted to the Hurricane OTU at Tealing as a Flight Commander.

From 21st July 1943 Brown was attached to the FTS at Cranwell, where he trained Turkish pilots on Spitfires to operational level. On 1st January 1944 he was posted to Training Command as Squadron Leader Flying and OC Satellite at 5, 9 and 14 AFUs, flying Harvards and Oxfords.

Awarded the AFC (gazetted 1st January 1946), Brown was released from the RAF later in the year as a Squadron Leader.

He entered the plastics industry and in 1965 gained a Fellowship of the Plastics Institute. After retirement, Brown continued as a management consultant. For many years he was busy as a healer, working with cancer patients and in a healing clinic.

He died on 20th January 2011.

Squadrons:

Squadrons add
AirforceSqdrnDate
RAF 5 FTS Sealand
RAF No1 Electrical & Wireless School Cranwell
RAF 611 Squadron 1939-09-21
RAF 41 Squadron 1940-09-28
RAF 61 OTU Heston 1942-06-28
RAF Empire Flying School Hullavington 1942-07-15
RAF Hurricane OTU Tealing
RAF FTS Cranwell 1943-07-21
RAF 5, 9 & 14 AFU's (Sqn Ldr Flying) 1944-01-01

Aircraft:

Aircraft Flownadd
SerialNoteDate
none provided
* to make a correction, please email admin

Advertisement:


* ads cover hosting costs so we can offer this service free

Maps / Video:

post

Comments / Questions:

post