All
Spitfire
Pilots


Terence, Forshaw H T

Stats:

rank: Sqn Ldr
status: survived
airforce: RAF
born: 1916-08-29 United Kingdom

added by: Red Dragon
add

All Images:

Bio / Text:

< = expand >
Terence Henry Trimble Forshaw was born on 29th August 1916 and joined the RAF on a short service commission and began his flying training on 17th August 1936. He was posted to 5 FTS Sealand on 31st October, completed his training and joined 73 Squadron at Digby on 30th June 1937.

He moved to the SHQ staff at Digby on 2nd February 1939.

Forshaw was posted from RAF Digby on 1st September 1939 and was appointed to the staff of 70 Wing, then about to go to France.

When the Wing was withdrawn from France in June 1940, Forshaw was still with it. It arrived at Gatwick and on 2nd July 1940 the Wing was redesignated HQ RAF Gatwick.

Forshaw assumed the duties of Station Gas Officer on 16th July, became Adjutant, Gatwick on the 29th and assumed duties of President of the Service Institute, Gatwick on the 30th.

He relinquished the Station Gas Officer duty on 6th August and the duties of PSI and Transport Officer on 12th August when he was attached to RAF Odiham to supervise flying discipline of Free French personnel who were with No. 1 Fighter Training Squadron of the Free French Air Force there.

Forshaw's attachment ceased on his being posted to 7 OTU Hawarden where he converted to Spitfires before joining 19 Squadron at Fowlmere on 2nd September 1940.

He moved to 616 Squadron at Coltishall on the 5th and finally joined 609 Squadron at Middle Wallop on the 9th. Forshaw damaged a Do17 on the 26th, claimed a Me109 destroyed on the 27th and probably destroyed a Me110 on 7th October 1940. He was appointed a Flight Commander on 29th November and was rested in April 1941.

On a night interception on 18th December 1941 Forshaw crashed into the sea off Newburn, Scotland in Spitfire P8796. He was injured.

His subsequent service is currently undocumented until 29th November 1957 when Forshaw retired from the RAF as a Squadron Leader.

It is believed that he later settled in South Africa.


Ref
Battle of Britain Monument London

Squadrons:

Squadrons add
AirforceSqdrnDate
RAF 5 FTS Sealand 1936-10-31
RAF 73 Squadron Digby 1937-06-30
RAF SHQ Staff Digby 1939-02-02
RAF Staff 70 Wing Upper Heyford 1939-09-01
RAF Attached RAF Odiham 1940-08-12
RAF 7 OTU Hawarden
RAF 19 Squadron Fowlmere 1940-09-02
RAF 616 Squadron Coltishall 1940-09-05
RAF 609 Squadron Middle Wallop 1940-09-09

Aircraft:

Aircraftadd
SerialNoteDate
P8796 1941-12-18

Our T-shirts are here!

Our Spitfire Shop

* We rely on our e-store to cover hosting costs and upgrades

post

Comments / Questions:

post