All
Spitfire
Pilots


Mouchotte, Rene

Stats:

rank: Captain
status: kia
airforce: FAFL
born: 1914-08-21 Sainte Mande France

added by: Red Dragon
add

All Images:

Bio / Text:

< = expand >
Rene Mouchotte was born on August 21st 1914 at Saint Mande, the son of a well-to-do family. It was intended that he should join the family business but he was more interested in aviation. In 1934 he was liable for military service and he joined the Armee de l'Air as a pupil pilot and obtained his flying brevet. On returning to civil life Mouchotte continued to fly. Mobilised at the outbreak of war, as a Sergeant-Pilot he tried to get into operational flying but was posted to a flying school as an instructor. Despite frequent requests for transfer he remained instructing. On a refresher course at Avord he met Charles Guerin and they were posted, as instructors, to North Africa.

In June 1940 they were on a Morane 406 course at the Fighter School at Oran. When the Armistice was signed on June 22nd, Mouchotte and Guerin decided to go to England. With four other French pilots they took off at dawn on the 30th for Gibraltar in a Caudron Goeland. They sailed for England on July 3rd in the French armed trawler President Houduce and on the 25th were at RAF St Athan. Eleven French pilots were posted to No. 1 School of Army Co-operation, Old Sarum on July 29th. They moved to Odiham on August 10th, where they put in about 15 hours on Tiger Moths and Hectors. On the 19th Mouchotte went to 6 OTU, Sutton Bridge. After converting to Hurricanes, he joined 245 Squadron at Aldergrove on September 11th 1940, moved to 615 Squadron at Prestwick on the 18th and was promoted to Adjudant.

Commissioned in February 1941, Mouchotte temporarily commanded 'B' Flight from March 4th when Flight Lieutenant CN Foxley-Norris went into hospital. Mouchotte was awarded the Croix de Guerre (gazetted July 2nd 1941) and on July 29th he was made a Flight Commander. Mouchotte destroyed a Ju88 on August 26th and on November 10th he was posted to Turnhouse as Deputy 'A' Flight Commander with 340 Squadron, then forming there. He was promoted to Captain in March 1942 and awarded the DFC (gazetted September 1st 1942).

On January 18th 1943 Mouchotte returned to Turnhouse to form and command 341 Squadron. In May the squadron was at Biggin Hill and on the 15th excitement was running high as to who would claim the sector's 1000th victory. Mouchotte destroyed a Fw190, apparently coinciding exactly with the destruction of another by Squadron Leader E F J Charles. It being impossible to decide whose had been the first to fall, the two pilots shared the honour and the cash sweepstake, getting £90 each.

Mouchotte destroyed a Me109 on the 17th. On August 27th 1943 Mouchotte failed to return from a bomber escort to the proposed V2 launch site at Eperlecques, near St Omer and was reported 'Missing'.

Possibly shot down by Lt Josef Wurmheller 9./JG2

After the war evidence showed that his body was washed up on the beach at Middelkerke, Belgium on September 3rd and that he was buried there. Mouchotte was awarded the Croix de la Liberation (gazetted 8th May 1943) and the Croix de la Legion d'Honneur (gazetted 20th October 1943).

His body was exhumed in October 1949 and returned to France. In a ceremony at Pere-Lachaise Cemetery, Paris on November 3rd 1949, Mouchotte was buried in the family vault.


Ref
Battle of Britain Monument

Squadrons:

Squadrons add
AirforceSqdrnDate
RAF No1 School of Army Co-operation Old Sarum 1940-07-29
RAF RAF Odiham 1940-08-10
RAF 6 OTU Sutton Bridge 1940-08-19
RAF 245 Sqaudron Aldergrove 1940-11-11
RAF 615 Sqaudron Prestwick 1940-09-18
RAF 340 (Ile de France) Sqaudron Turnhouse 1941-11-10
RAF 341 'Alsace' Squadron Turnhouse 1943-01-18

Aircraft:

Aircraftadd
SerialNoteDate
EN637 NL-L 1943-08-27

Our T-shirts are here!

Our Spitfire Shop

* We rely on our e-store to cover hosting costs and upgrades

post

Comments / Questions:

post