All
Spitfire
Pilots




Pilots in 145 Squadron RAF

Following is a list of pilots added to this site (by users) in above squadron

F/O Charles.Ian.Rose I ARTHUR (ok)


P/O G C CARTHEW (ok)


Flt Lt Francis.John Twitchett (ok)


Fg Off Julian R Chapman (ok)


Sgt Miroslav Antonin Liskutin (ok)


Sgt Winslow.Dawson D GILBERT (kifa)


FL Joseph.Jean.Paul JP SABOURIN (kia)


FS Bruce.Edward E ANDERSON (kia)


FO James.Richard R CARSWELL (kia)


Group Captain Ralph W. "Sammy" Sampson (ok)


W/C Ronald E Bary (kia)


Wing Commander Lance C Wade (kifa)


Plt Off Noel J V Benson (kia)


Fg Off Reginald A Breeze (kia)


Sqn Ldr Ernest W Campbell-Colquhoun (ok)


Sqn Ldr John M V Carpenter (ok)


Flt Lt Dudley H Forrest ()


Wg Cdr John C Freeborn (ok)


Adj Francois H E J A Labouchere (kia)


Plt Off Baudouin M G Hemptinne (kia)


Plt Off Jean H M Offenberg (kia)


Flt Lt Jozef Gil (kia)


Flt Lt Bronislaw K Kosinski (kia)


Wg Cdr Waclaw S Krol (ok)


Flt Lt Bronislaw Malinowski (ok)


Wing Commander Stanislaw Skalski (ok)


Wing Commander Witold.Aleksander Urbanowicz (ok)


Pilot Officer Jiri Jaromir Machacek (kia)


Squadron Leader Frantisek Weber (ok)


Wing Commander Robert Duncan Yule (ok)


F/Lt Peter Cannam (ok)


Lt John M G Anderson (ok)


P/O John M Anderson (ok)


Lt Donovan J Beisiegel (kifa)


Sgt J Benzie (ok)


F/Sgt D G E Beswick (ok)


W/O Alfred L Briand (kia)


Flying Officer Blagdon C Britton (ok)


W/O Oliver E Clifton (ok)


F/Sgt A G Collyer (ok)


F/Sgt K S Collins (ok)


S/L Stephen W Daniel (ok)


F/L Leslie W Farrow (ok)


F/O Julien H Fayet (ok)


Sgt W B Forster (ok)


F/O Richard D Franks (kia)


F/Sgt A Garth (ok)


F/O John E Hamer (kifa)


F/L Arthur R M Hammet (ok)


W/O K S Honner (ok)


Sgt P W Hoskin (ok)


P/O William Hughes (ok)


Capt Ronald H Jacobs (ok)


Sgt Vincent R Keates (ok)


Sgt B P Kent (ok)


F/L George R S McKay (ok)


P/O George T Y Melville (ok)


W/O Joseph R Moffat (kia)


F/O Reginald G Nevett (ok)


F/O Andrew G P Newman (kia)


Sgt Clifford T Padden (ok)


F/O John B Phillips (ok)


Sgt N C Reeves (ok)


P/O Clifford Sadler (ok)


W/O S G Smith (ok)


F/Sgt Allan J Stacey (kia)


F/O John A Ulm (pow)


W/O J B Ware (ok)


W/O R M P Williams (ok)


F/L Douglas L S Wood (ok)


Lt A B Woodley (ok)


Sgt G R Wright (ok)


S/L Alan J Radcliffe (ok)


F/O Leonard.Joseph J Dexter (unknown)


Sqn Ldr Karol Pniak (ok)


Sqd. Leader Geoffrey H Wellum (ok)


S/L Oliver C Kallio (ok)


P/O Cecil Saunders (ok)


P/O Neville Duke (ok)


S/Ldr Robert Bungey (kifa)


P/O Peter Humphreys (ok)


F/O Bohdan.Stanislaw Arct (pow)


Sgt Richard.Alexander Cunningham (kia)


Sgt Edward.Arthur Daley (kia)


P/O John.Michael Dixon (kia)


Sgt William.Frank Dorman (unknown)


F/O Wladyslaw.Maciej Drecki (kifa)


LT Francois.Meyer Du-Toit (kia)


F/O Joseph.W.E Belec (ok)


P/O Edwin.Hurlbut Bicksler (kia)


F/LT Harry Brown-Gaylord (ok)


P/O Sinclair.Michael Duigan (pow)


F/LT Joseph.Scarisbrick Ekbery (unknown)


LT Raynor.George Field (kia)


F/LT Korneliusz.Teodor Gorniak (unknown)


W/O Arthur Gracie (ok)


Fl Lt. Stanley.Alfred Greeves (pow)


F/Sgt Ross.Norman Harding (kia)


F/Sgt John.Henry.Draper Herberte (kia)


F/LT Eugeniusz Horbaczewski (kia)


F/LT Albert.Ulric Houle (unknown)


P/O Alfred.Kippax Ingle (ok)


P/O Ludwik.Alfred Martel (ok)


SGT Cleophas.Joseph Gauthier (unknown)


SGT Frederick.Burdette Gillis (ok)


F/O Peter.Vigne Ayerst (ok)


SGT Robert.Arthur Aubrey (unknown)


SGT Jack.Henry Bachmann (kia)


SGT Eric.Debnam Baker (unknown)


F/LT Francis.Scott Banner (kifa)


SGT D.L Jones (unknown)


F/LT Basil.John Blackburn (ok)


LT John.Clifford Bolitho (ok)


F/O Guy.Rawstron Branch (kia)


F/O Adrian.Hope Boyd (ok)


SGT Alan Bailey (unknown)


P/O John.Henry Ashton (unknown)


F/SGT Ross.Thomas Breheny (unknown)


SGT Jan Budzinski (ok)


P/O Witold.Jozef Glowacki (kia)


P/O Edmund.Wincenty Jereczek (ok)


SGT Josef Kwiecinski (kia)


F/O Jiri.Jaromir Machacek (kia)


F/SGT Marcin Machowiak (kifa)


W/O Wladyslaw Majchrzyk (ok)


F/O Antoni Ostowicz (kia)


F/LT Wilhelm Pankratz (kia)


W/O Mieczyslaw.Edmund Popek (kifa)


W/C Tadeusz.Henryk Rolski (ok)


SGT Wilhelm Sasak (kifa)


F/O Kazimierz Sporny (ok)


F/SGT Kazimierz Sztramko (ok)


F/LT Franciszek Turek (ok)


F/O Mieczyslaw.Marian Wyszkowski (ok)


SGT Zdzislaw Horn (kia)


F/LT Patrick.Lampard Burke (unknown)


F/SGT Dennis.Cecil Burman (kia)


P/O Roger.William Burton (kia)


P/O Richard.William Shrewsbury (kia)


Major Malcolm Osler (ok)


SGt K G Allington (unknown)


F/SGT J T Anderson (unknown)


Sgt Bruce W Bailey (pow)


P/O Francis Reginald Barker (kifa)


F/O Robert Garner Bates (unknown)


Sgt Rex Neville Blackmore (ok)


Sgt Christopher Frederick Bland (unknown)


Sgt G C Buchanan (unknown)


Sgt John Campbell (unknown)


P/O Gordon Ernest Camplin (unknown)


Sgt R H Cochrane (pow)


P/O Rolla Maxwell Cooke (kifa)


Sgt Donald Arthur Cordrey (unknown)


F/Lt E F Dales (unknown)


Sgt William McHardy Davidson (unknown)


P/O Eric Benjamin Davis (unknown)


F/LT Victor George Daw (unknown)


Sgt Paul Prendergast Devenish (unknown)


Sgt Thomas Dominic Forestell (kifa)


W/O Walter C Francis (unknown)


Flt/Lt Harold V Freckelton (ok)


Sgt J Frisby (ok)


P/O R A Frith (pow)


Sgt K A Galloway (pow)


Sgt Reginald.Joseph.Cowan Grant (unknown)


Sgt Denis.Franklin Greaves (unknown)


LT S M Greene (unknown)


P/O Eric.Raymond Hanley (unknown)


F/O Brooklyn.Thomas Harrington (unknown)


P/O Cedric.Rossall Hesketh (unknown)


Sgt Robert.James.Henry Holland (unknown)


Sgt E F Horton (unknown)


Sgt William.Robert Irwin (unknown)


Sgt Earle Morse Jackson (kia)


Sgt Thomas Bourke Tackaberry (ok)


Sgt Horace Gordon James (kia)


F/Sgt Roderick Albert Johnson (kia)


Sgt Iorweth Wilson Jones (ok)


P/O Edgar Andrew Ker (ok)


Sgt Donald.Leroy Kosteff (ok)


Squadron leader William WAR MacDonald (ok)


F/Lt Maxwell J Mahady (pow)